Bandırma Kırmızı Baş Ant. Ahmet Gürgen: ''Gençlik, Enerji ile Sahaya Yansıdığında Anlam Kazanır''
Bandırma Kırmızı Baş Ant. Ahmet Gürgen: ''Gençlik, Enerji ile Sahaya Yansıdığında Anlam Kazanır''

Türkiye Basketbol Ligi’nin en genç takımı Bandırma Kırmızı’nın başantrenörü Ahmet Gürgen, Federasyon Kupası grup maçları sürerken tbf.org.tr için takımını ve yaklaşan sezonu değerlendirdi.

Bandırma Kırmızı’nın A Milli Takım ve Euroleague seviyesinde oyuncular çıkaracak potansiyele sahip olduğunu ifade eden Ahmet Gürgen, gençlerin öncelikle kendilerine güvenmeleri ve büyük hedefler koymaları gerektiğine inanıyor. Sezon öncesi hazırlık dönemini ortak bir amaçla, başarıya odaklanarak geçirdiklerini söyleyen tecrübeli antrenör, hem tek tek oyuncuları hem de takımı için mutlak başarı amaçlıyor. 
 

Bandırma Kırmızı çatısı altında yeni sezona hazırlanırken neler düşünüyor ve lig maratonu için nasıl bir yolda ilerliyorsunuz?


Ahmet Gürgen: Bandırma Kırmızı’yı, gençlere çok önemli fırsatlar veren son kale olarak görüyorum. Bu şansı değerlendirmeleri için de gençlerin kendilerine yatırım yapmaları gerekiyor tabii ki. Verilen fırsatları hak etmeleri şart. Yabancı oyuncuların da artışı ile zaten ellerindeki forma şansı azalan gençlerimiz, kendilerini geliştirmek için durmaksızın çaba içinde olmalılar. Bu sene oyuncularımı çok zorlayacağım, çalışma tempolarını pek yeterli bulmuyorum açıkçası... Hem fiziksel hem zihinsel olarak bir hayli kendilerini yormaları gerekecek. Onlara da zaten bu mesajı veriyorum ama sadece benim zorlamamla olacak bir iş değil bu. Asıl kendilerinin istemeleri gerekiyor. Hayatlarının yüzde sekseninin basketbol olmasını isteyeceğim bazen onlardan. Bence gençlere inanan ve onlara yatırım yapan Banvit ailesine borcumuzu ancak böyle ödeyebiliriz. Banvit, A Takım için iskeletini Türklerden kurmak istiyor. Bu yapıya Bandırma Kırmızı’dan oyuncu dâhil etmek bizim birinci görevimiz. Aklımdaki her şeyi de oyuncularıma anlatıyorum ve ortak bir bilince sahip olmak için çaba sarf ediyorum.


Oyuncularınızın şu andaki durumları ve onlardan beklentileriniz ile ilgili neler söylersiniz?


Ahmet Gürgen: Kadromuzda şu anda dört oyuncumuz sakat ve sahaya çıkamayacak durumdalar. Sahadaki oyuncularımızdan da fiziksel ya da zihinsel anlamda hazır olmayanlar olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Daha önce de söylediğim gibi, ben ne kadar onları zorlasam da başarının anahtarı oyuncularda. Onlar istediği sürece daha ileriye gidecekler ve kendilerini de takımımızı da başarılara taşıyacaklar. Zaten hepsi de gereken fedakârlıkları yapmaya hazır olduklarını, ellerinden geldiği kadar çalışacaklarını dile getiriyorlar. Ortak bir amaçla, başarıya odaklanarak bir yola çıktık ve inanıyorum ki Banvit’in kadrosunda Süper Lig mücadelesi verecek oyuncular yetiştireceğiz. Şu anda ekibimizde A Milli Takım kadrosunda olabilecek, Euroleague oynayabilecek isimler var. Benim onlardan beklentim, onları bu seviyelere taşımamıza yardım etmek adına tam kapasiteleri ile çalışmaları.

Sizce Türkiye Basketbol Ligi’nin dinamikleri genç oyuncular için zorlayıcı olabilir mi?

Ahmet Gürgen: Ben, 17 yaşına gelmiş bir oyuncunun ligin sertliğe reaksiyon veremeyeceğine inanmıyorum, bu nedenle bence olmaz. Bu noktada genç oyuncunun sahip olması gereken en önemli özellik olan hızdan bahsetmeliyiz. Çünkü gençlik, enerji ve hız ile sahaya yansıdığında anlam kazanır. Gençler ancak bu şekilde tecrübeli oyuncular karşısında fark yaratabilirler. Sahip olduğu gençlik enerjisini doğru kullanan sporcuların hiçbir ligde zorlanacağına inanmıyorum.

Bandırma Kırmızı ekibini bu sene geride kalan sezonlardan farklı bir yapıda mı izleyeceğiz? 

Ahmet Gürgen: Aslında bunu söylemek yanlış olmaz. Oyuncularımızın çoğu aynı, ekipte değişiklik az ama biz mantalitemizi değiştirmek istiyoruz. Öncelikle oyunculara özgüven aşılamaya çalışıyoruz. Kendilerine inanmaları gerektiğini onlara benimsetmek ilk amacımız. Tabii teknik anlamda da ciddi antrenmanlar yapıyoruz. Takımımızda sahada oynayan oyunculardan çok, “winner” oyuncular olması gerekiyor. Ben oyun bilgisi ve oyun görgüsüne sahip olmayı en önemli özellikler olarak görüyorum. Oyuncunun istikrar sahibi olması şart; inişli çıkışlı bir grafik kabul edilemez. Basketbol felsefemizi anlayan oyunculardan kurulu bir takımımız var ve umuyorum ki bu bizi hem geçen senelerden hem de ligdeki diğer takımlardan farklı kılacak.

2016 – 2017 sezonu özelinde takımınız ve oyuncularınız için koyduğunuz hedefler var mı?

Ahmet Gürgen: Hedefler konarken, hayaller kurulurken en önemli konu bir ekipte herkesin aynı hedefe, aynı hayale sahip olmasıdır. Ben oyuncu için hayal kurarsam ama onun böyle bir fikri olmazsa bunalır ve ben onu zorluyormuşum gibi hisseder. O takdirde de sonuca varmamız imkânsızlaşır. Bandırma Kırmızı’nın oyuncuları, Süper Lig’de sahaya girip çıkan oyuncu değil, maça ilk beş başlayan ve vazgeçilmez parça olan oyuncu olmayı hedeflemeli. Takımım için ise bu ligde play off mücadelesi veren en iyi dört ekip içinde yer almayı amaçlıyorum. Hedefleri belirlerken gerçekçi olunmalı, ben oyuncularımın oyun zekâlarına, yeteneklerine ve kapasitelerine inanıyorum.

Son olarak, Federasyon Kupası grup maçlarında ilk iki günün sizin için nasıl geçtiğini öğrenebilir miyiz?

Ahmet Gürgen: Mücadele eden bir Bandırma Kırmızı takımı var sahada. Samsun BŞB Anakent ve Gelişim Koleji karşısında aldığımız iki mağlubiyet de aslında basit hatalar sonucu geldi. Kazanabileceğimiz maçları kaybettik. Oyunda savunma noktasında yetersiz kaldığımızı söyleyebilirim. Dört numaralı pozisyonda da sıkıntımız var, o sorunu çözmemiz de şart. Grupta ilk ikiye girme şansımız zora girdi. Oyunun kontrolünü sağlamak adına önümüzdeki müsabakalarda daha dikkatli olmamız gerekiyor.