Merve Toy (Vatan) : ''Rüya değil kupa Banvit'in.''
Merve Toy (Vatan) : ''Rüya değil kupa Banvit'in.''

Vatan spor yazarlarından Merve Toy'un Banvit'in Türkiye Kupası final maçında Anadolu Efes'i 66 - 75 mağlup ederek Türkiye Kupası Şampiyonu olduğu maçtan sonra kaleme aldığı yazı şu şekilde :

İntegral Forex Türkiye Kupası’nın sahibi, Anadolu Efes’i 75-66 mağlup eden Banvit oldu. Bandırma ekibi tarihinde ilk kez kazandığı kupa serüveni boyunca adete ders verdi. Kulüp organizasyonundan saha içine takdiri her zaman hak ediyorlar. Ancak kupa özeline ve özellikle dün akşama gelirsek Anadolu Efes adına çıkarılacak çok ders var! Guardınızın performansı sizi nereye taşır ya da nelerden eder bir kez daha gördük.

Karşılaşmanın ilk çeyreğinde Efes uzunlarından skor katkısı alsa da Thedore-Vidmar ikilisinin etkili oyunuyla fark 11 sayıya kadar çıktı. Honeycutt’un 3’lüğüyle 23-14 biten çeyrek sonrası 2. periyoda da iyi başlayan taraf Banvit’ti. Ancak savunmada sertliği arttıran lacivert-beyazlılar son dönemin formda oyuncusu Doğuş Balbay’ın enerjisiyle ayakta kalmaya çalıştı. Ancak Thedore liderliğinde kontrolü elden bırakmayan Bandırma temsilcisi devreyi 38-32 önde tamamladı.

2. yarıyla birlikte Heurtel’in da varlığına dair bir belirti oluştu ve 8 dakika 30 saniye kala ilk sayılarını kaydetti. Efes tempoyu yükseltmeye çalışıp rakibine yaklasa da Brown ile Honeycutt dışında şut silahlarının devreye girememiş olması ve hücumda organize olmaktan çok uzak görüntüsü buna izin vermedi. 52-44 Banvit üstünlüğüyle girilen son 10 dakikada Anadolu Efes adına maçın en skorer ismi Brown’ın çabası takımını mağlubiyetten kurtarmaya yetmedi.

Bandırma ekibi kupa serüveninde gösterdiği istikrar ve ortaya koyduğu inançla sonuna kadar hak ettiği kupaya uzandı. Elbette Thedore da en değerli oyuncu unvanına! Efes’e de şapkayı bir kez daha guardlarının önüne koymak kaldı.