İsmet Badem : ''Banvit yeni yapılanma ile daha da büyümeye başladı.''
İsmet Badem : ''Banvit yeni yapılanma ile daha da büyümeye başladı.''

Basketbol yazarı ve yorumcusu İsmet Badem'in Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin 18.haftasında Bandırma'da oynanan Banvit - Galatasaray Odeabank karşılaşmasından sonra kaleme aldığı yazı şu şekilde :

Oldum olası BANVİT’i çok severim. Bir ilçeye, yöresine ve Türkiye’ye mütevazi bütçeler ile basketbolu öylesine sevdirdiler ki, “Bandırma’ya BANVİT Basketbol Beldesi” demek büyük keyif veriyor. BANVİT’in maçını anlatırken, onların maçını seyrederken, yazarken hep güzel heyecanlar duydum. BANVİT yönetimi tüm basketbol camiasının gözdesidir. İtiraf etmeliyim ki, hakemler bazı maçlara giderken, ürkerler!

Ne zaman BANVİT maçı yönetmeye giderlerse mutlu olurlar. Küfür, kafir, hakaret ve sahaya atılan yabancı maddeleri göremezsiniz! BANVİT Ancak yıllar yılı halktan aldığını halka veren BANVİT bu sene bir başka güzellikte basketbol oynuyor. Basketbol etiğinin tüm gereklerini yerine getiren BANVİT için önemli bir dönem başlıyor.

Bu sene basketbol başarısı kadar müessese olarak yeni atılımlarla seneye Euroleague’de oynayacak bir kadro kurabilirler. BANVİT bu ülkenin basketbol takımı ve gururudur. Tüm ürünlerinin birbiri ile yarıştığı ortamda basketbol fabrika üretimlerini sollar hale geldi. Çünkü tüm Avrupa bile BANVİT Basketbol takımını yakından tanır hale geldi. Eğri oturalım doğru konuşalım, FIBA ile Euroleague arasında başlayan kavga öyle boyutlara ulaştı ki! En çok kazanan basketbol seyircisi oldu.

Avrupa ülkelerinde oynanan basketbolun yetersizliğinin önüne geçebilmek için alınan yeni tedbirler inanılmaz boyutlara ulaştı. Oluşan lig cetveli her hafta bazen bir bazen iki Euroleague maçının heyecanı lig maçlarının önüne geçti. Basketbol seyircisi adeta Avrupa Kupa maçlarına odaklandı.

Ülke lig maçları ikinci plana atılır oldu. Basketbolu yazanların dikkati Avrupa’ya dönünce, her lig maçı izlense bile yazıya dökülmez oldu. BANVİT hem puan cetvelinin zirvesini zorluyor. Her maçı final gibi oynarken, seyredenleri basketbola doyuruyorlar.

Bu arada Avrupa Kupasında tüm gücü ile iddiasını sürdürüyor. BANVİT kadrosu biraz gayret etse Euroleuge’de rahatça oynar hale gelir. Salon ve seyirci konusunda çok şanslı olan BANVİT her maçında full çekiyor.

Daha birkaç gün önce Barcelona’yı tartışmasız alt eden Galatasaray için son derece dişli bir rakip olan BANVİT ilk çeyrekte 21-26 geride kapattı. Theodore arkadaşlarını çok iyi yönetirken, bol miktarda sayı atmayı unutmadı.

Orelik, Tolga ve Kulig üçlüsü yorgun olan rakibine 44 sayı attılar. İspanya’ya gidiş, geliş yolculuğu son derece yorucudur. Bu yetmezmiş gibi adeta final gibi çok çekişmeli bir maç oynuyorsunuz. Mücadele ettiğiniz ekip Avrupa’nın basketbol simgelerinden biri olan Barcelona.

Bu nedenle Pleiss başta birçok oyuncunun eli kolu kalkmıyor. Diebler 13.09 dakika oyunda kalmasına rağmen toplam 0/4 şut yüzdesi karşılığında o sayı ile çıkıyor. Schılb gibi sayı makinesi 5 sayı, Pleiss 8 atarken, sakatlıktan yeni kurtulan Emir ancak 2.01 dakika yer alabiliyor!

Büyük umutlarla gelen Fıtıpaldo 9.35 dakikada ancak 3 sayı atabildi. Puan cetvelinde yer edinme konusunda kritik maçı iki takımda galibiyet hanesine geçirmek istiyor! Devre 45/40 BANVİT lehine sonuçlanıyor. Galatasaray artık milyonların sevgilisi, bir tek forma alan taraftar takımın sahibi gibi hareket ederken, beğenmediği oyuncuya, antrenöre, idareciye ağza alınmayacak küfürleri ediyor! Ama bu değirmenin suyu nereden geliyor diye soran yok!

Çok ama çok pahalı ve zor oyuncak olan basketbol futboldan çok geride bir gelire sahip bu nedenle mutlaka sponsor bulmalı. Hem de çok büyük ve köklü firmalar, holdingler sahip çıkmalı! Ancak Ülker bile, basketbola “PES” dedi! Yeni firmaları nasıl bulacaksın?

Barcelona’yı yenmek tarihi bir olay! Zaferin tadına varamadan, BANVİT yenilgisi! Eeee! Ne olacak bunun sonu! Minicik boylu, türlü türlü huylu “Jordan Theodora” yı tutamayan Cim-Bom yenilgiye “eller yukarı” yaptılar! Galatasaray bu ekonomik şartlar altında, bu döviz krizinde Euroleague’de oynaması bile büyük başarı. Basketboldan anlayan idarecilere ihtiyaçları var. Takım halinde 38 ribaund, 18 asist ile oynayan BANVİT’te Furkan’ı da çok beğendim.

Arkadaşlarını hiç yadırgamamış. Üçüncü çeyrek 58/55 BANVİT’in üstünlüğü ile geçti. Son çeyrekte Galatasaray’lı oyuncular yürüyerek oynamaya başladılar!Yorgunluktan gerçekten bitmişler!

BANVİT kral Theodore ile büyürken, Galatasaray gibi bir takımı son çeyrekte alt-üst ettiler! Sarı-Kırmızılılara anlayış gösterirken bir ara 20 sayılara çıkan farktan sonra, son çeyrekte Galatasaray ancak 9 sayı atabildi! 79-64